NOTICE

Due to the pandemic, the museum is closed to visitors and all other groups until further notice.

Read More
May 22, 1896 – May 1899

James Metcalfe, M.P.P., M.P.

James Metcalfe was born in Kingston in 1848 and began teaching locally at age 16. His education career lasted 17 years during which he was Head-Master of the Wellington, Johnson and Queen Street schools.

From 1873 - 1878, Metcalfe was Alderman for Frontenac Ward in Kingston. In 1879, he became a member of the Provincial Parliament of Ontario. After the death of Sir John A. Macdonald in 1891, he succeeded him as member for Kingston in the Federal parliament. Metcalfe was Warden of Kingston Penitentiary from May 22nd 1896 to May 17th 1899.

 

It was said of Metcalfe that he had "the suavity of a Laurier, the magnetic personality of a Macdonald, the volubility of a Tupper and the rhetoric of Cartwright...".(Weekly British Whig, Jan. 5, 1925). He died in Kingston on January 1, 1925, predeceased by his wife and five of his eleven children.